مطلب بلاگ : محمدرضا جودت، معمار-نقاش یا نقاش-معمار

توضیحاتی درباره محمدرضا جودت، معمار-نقاش یا نقاش-معمار

محمدرضا جودت، معمار-نقاش یا نقاش-معمار

به وسیله archiplus
محمدرضا جودت به سال 1318در شهر اردبیل به دنیا آمد. در سال 1337 در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا تحصیل نمود و بدون اخذ مدرک، این رشته را به سال 1340 ترک کرد و به معماری رو آورد. او به سال 1341 وارد دانشگاه ملی (شهید بهشتی فعلی) شد و پس از 10 سال تحصیل به سال 1351 فارغ التحصیل شد، و به سال 1354 به عضویت هیئت علمی همان دانشگاه درآمد. همزمان با فعالیت نقاشی و معماری، در حیطه مباحث نظری هنر و معماری نیز به کار پرداخته است. او به سال 1363، شرکت مهندسین مشاور جودت و همکاران را تأسیس نمود. وی از سال 1370 تا کنون، 7 جلد کتاب در زمینه معماری منتشر کرده است که در این بین می توان به کتاب های تو معماری را ترسیم میکنی ولی من آن را می سازم (1371)، معماری دیکانستراکشن-معماری دیکانستراکتیویست (1372)  و نومدرن ها کجایید؟(1373)، اشاره کرد.

جودت بین سال ها 1374 و 1379، در سمت سردبیر فصلنامه مجله معماری و شهرسازی مشغول به کار بود. او در مرداد ماه سال 1385، از دانشگاه شهید بهشتی بازنشسته شد و هم اکنون به عنوان مدیر مسئول فصلنامه ی مجله ی معماری ایران (ما) به فعالیت حرفه ای خود ادامه می دهد. از اهم پروژه ها و طرح های او که به مرحله اجرا رسیده اند، می توان به ساختمان پزشکی و پیراپزشکی، سنندج (طراحی و ساخت بین سال های 1368 و 1370)؛ دانشکده و سلف سرویس پزشکی، سمنان (طراحی و ساخت بین سال های 1368 و 1370)؛ سالن آمفی تئاتر، بندر عباس (طراحی و ساخت بین سال های 1381 و 1386) و ... اشاره کرد.

مباحث مطرح شده جودت را می توان در دو مقوله ی کلی، طراحی و تئوری، دنبال کرد، و آنچه در محوریت مباحث مطرح شده حائز اهمیت است، تغییر گفتمان رایج معماری است. او در نوشته ها و مباحث خود، از نقش معمار به عنوان زمینه ساز تغییر فرهنگی یاد می کند و بر این باور است که این تغییر، از طریق زیبایی شناسی به وجود می آید.

جودت را باید معمار-نقاش یا نقاش-معمار دانست. مرز بین معماری و نقاشی را نمی توان در کارهای حرفه ای او تشخیص داد. ولی آنچه به نظر می رسد، او سال هاست که انرژی خود را وقف معماری کرده است. شروع فعالیت هنری جودت را باید با تأسیس "تالار ایران" قرین دانست. او در دهه ی 40 با همکاری رویین پاکباز و منصور قندریز و تعدادی دیگر از نقاشان آن زمان "تالار ایران" (یا همان تالار قندریز) را تأسیس نمود.

عمده فعالیت معماری جودت را می توان از سال 1353 و با تأسیس "مهندسین مشاور شهربد" به همراهی گروهی از همفکران خود قلمداد نمود. این همکاری ده سال ادامه می یابد، و بالاخره جودت در سال 1363 از این شرکت جدا می شود و خود اقدام به تأسیس شرکتی دیگر با نام "مهندسین مشاور جودت و همکاران" می کند.


منبع: معماری معاصر ایران || archiplus.ir

دیدگاه ها
پدید آورنده

مخفی

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید. پسورد جدید به ایمیل شما ارسال می شود

بازگشت به بخش قبل

بستن
شروع بخش های دیگر آرچی پلاس ارتباط با ما