مطلب بلاگ : شخصیت شناسی معماران!

توضیحاتی درباره شخصیت شناسی معماران!

شخصیت شناسی معماران!

با چه معمارانی سر کار دارید؟

به وسیله محمدامین

معماران گرامی هم مانند دیگر اقشار اجتماع دارای ابعاد شخصیتی و اجتماعی گوناگون هستند و در کار خود به طرق مختلف عمل می نمایند.همچنین میتوان معمارانی را که در طول روز و یک پروژه با آنها برخورد دارید به دسته های مختلف تقسیم بندی کرد.در ادامه با این دسته بندی معماران با آرچی پلاس همراه باشید. (در پرانتز معنی اصلی برخی از دسته ها را مشخص کردیم)معمار کارآموز(مفت کارگیری از دانشجو،احساس زرنگی مدیر دفتر)
احتمالا جوانترین فرد در دفتر بوده و باید تا مدت زیادی صبر کند تا به اندازه کافی رشد کرده و ممکن است به هرکدام از معماران با خصوصیات این لیست تبدیل شود.


معمار به ظاهر مظلوم اما جنگنده
این معمار تمام وقت پای کامپیوتر و بدون توجه به دیگران مشغول کار خودش است گاهی با خود فکر می کنید چگونه با این خصوصیات اخلاقی کار خود را بدست آورده یا در آینده می تواند حفظ کند اما یک روزی به خودتان می آیید و می بینید به درجه بالاتری از شما ارتقاء یافته است.


معمار ساکت و خواهان پیشرفت(برخی اوقات زیرآب زن)
بسیاری از معماران احتمالا در این دسته جای می گیرند : این افراد سعی می کنند خود را پشت میز خود کاملا خونسرد و مشغول کار نشان داده اما خیلی کارهای مربوط به پروژه که باید در اسرع وقت تحویل شود باقی مانده و انجام نشده و در کشمکشی درونی به سر برده و غوغایی در درونشان بر خلاف آرامش ظاهری حکم فرماست.


معمار کارآفرین(آچار فرانسه دفتر ، برخی اوقات از حد بگذرد نمونه بارز این ضرب المثل می شود : خوبی که از حد بگذرد،نادان خیال بد کند)
این معمار ها برای پیش رفتن کار،خود را در موقعیت های مختلف کاری قرار داده حتی اگر مرتبط با حیطه کاری آنها نباشد، مثلا برای پیشبرد اهداف سازمان، از خود مایه گذاشته و حتی در کارهای حسابداری هم پیش قدم می شوند.


معمار مدیر پروژه
این معماران همیشه افراد دیگر را از دید پایین تر نگاه می کنند و طراحان را قضاوت کرده و در اکثر موارد مدیران بسیار خوب و طراحانی نا امیدکندده می باشند.

معماری شبیه موش کور
این نوع از معماران کاملا از وضعیت خودشان راضی و خوشحال هستند و زندگی آنها در کار خلاصه شده، احتمالا اولین کسی هستند که به سرکار می آیند دیرتر از همه به خانه می روند در واقع هیچگاه روشنی روز را ندیده اند به طوریکه دیگر کارمندان گاهی فکر می کنند شاید او در دفتر زندگی می کند؟!معمار محرک و انگیزه دهنده(شوخ طبع،لوس و گاهی اوقات رو مخ)
این معماران سرپرست یا افرادی هستند که کار و پیشرفت دفتر را تحت کنترل دارند و هرگاه انرژی ها پایین می آید یا کاری عقب می ماند شروع به سخنرانی و انگیزه بخشی به بقیه می کنند.


معمار دیکتاتور( اکثر معماران داخلی :) )
این نوع معماران به کسی اجازه انجام و دخالت در طراحی را نمی دهند و  خود را خلاق ترین دانسته و تنها از ایده های خود حمایت می کنند اگر تا به حال برای یکی از این معماران کار کرده اید، احتمالا از گروه بعدی در این لیست خواهید بود.


معمار داستان سرا(دسته خالی بندان هم زیر مجموعه همین بخش هستند)
این معماران بیشتر وقت خود را در برخی از شرکت های مشهور جهان و نزد معماران بزرگ کارآموزی کرده اند،این افراد داستان های زیادی برای گفتن دارند در واقع افسانه های زیادی برای تعریف کردن داشته و شروع مکالمه با این معمارها به معنی اجبار برای گوش دادن به داستان های تجربیات آنها در دفاتر معماری مختلف است.


معمار هنرمند
این معماران فوق العاده ترین افراد برای دفترهای معماری هستند. برایشان مهم نیست به موقع سرکار باشند دیر می آیند و گاهی زود می روند. اما مهمترین خصوصیت آنها دید هنری منحصر به فرد و روحیه خلاقانه آنهاست.


معمار محتاط
مصلحت گرایی این معماران به نحوی است که احتمالا در زندگی قبلی خود یک پیمانکار بودند. این معماران در زمان طراحی همه عوامل موثر مانند زمان و بودجه را تحت نظر قرار داده و با هنر و خلاقیت رابطه خوبی ندارند.


معمار بدبین
این نوع شخصیت معماران به طور مداوم در هنگام کار یک پروژه و یا حتی موضوعات بی ربط به کار معماری به طور مداوم شکایت دارند و  فضای کار را خراب کرده و بدبینی خود را به افراد منتقل کرده، انگیزه ها را پایین آورده واحساس بدی در افراد ایجاد می کنند.


معمار خوشبین
از سوی دیگر، این معماران مصمم هستند و معتقدند روزی جهان را تغییر خواهند داد.معمار فیلسوف (بازهم بادسته خالی بندان همپوشانی دارند)
این معماران فقط تئوری، تئوری و تئوری هستند و برای هر پروژه ای یک بیانیه و تئوری خاص خود را دارند.


معمار معتاد به نوشیدنی(البته در نوع جدید معتاد به قلیون ، گل ، علف و سیگاری بیشتر متداوله)
این معماران همیشه همراه خود فلاسکی همراه دارند و برای ادامه کار خود و الهام گرفتن در طراحی نیازمند نوشیدن چای یا قهوه هستند.


معمارساعت شمار(معماری فاز منفی و استرس)
03:24 ... 03:25 ... 03:25 ... این معمار لحظه ای فارغ از گذشت زمان نیست و به طور مداوم زمان باقی مانده یا زمان تحویل کارها و پروژه ها و زمانبندی آنها را حتی در موارد استرس کاری یادآور می شود.


معمار کامپیوتر باز ( در ایران به عنوان رندرگیر میشناسند و به عنوان مثال با نام ممد وی-ری او را صدا می کنند)
این معمار دانش زیادی در نرم افزار های مختلف دارد و می تواند کار رندر و نرم افزارهای تخصصی را با سرعت خیلی بالاتر از بقیه افراد و شرکت ها انجام داده و مسائل مربوط به فناوری را با یک چشم به هم زدن حل و مشکل گشایی کند.


معمار آنالوگ(فارغ التحصیلان دهه هفتاد و ماقبل)
در مقابل معماران گروه قبل، این معماران از اسکیس ها و اتود های دستی و با قلم و کاغذ کار و طراحی می کنند. ارتباط خوبی با تکنولوژی نداشته و آنچه غیر از روش های دستی به آن ها ارائه شود برایشان اهمیتی ندارد.


مشخص است گروه های دیگری را هم میشه نام برد ، ولی فعلا به همین اکتفا می کنیم.( کلا خالی بندان به همه گروه های فوق همپوشانی دارند :) )

دیدگاه ها
پدید آورنده

مخفی

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید. پسورد جدید به ایمیل شما ارسال می شود

بازگشت به بخش قبل

بستن
شروع بخش های دیگر آرچی پلاس ارتباط با ما