مطلب بلاگ : سیّد هادی میرمیران که بود؟

توضیحاتی درباره سیّد هادی میرمیران که بود؟

سیّد هادی میرمیران که بود؟

به وسیله archiplusیکی از مهم ترین و پرکارترین معماران معاصر ایران، که توانست کارهای باارزشی از خود به جا بگذارد، سید هادی میرمیران است. او به سال 1323 در قزوین متولد شد و به سال 1347 با رتبه اول از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و سپس به مدت ده سال ( بین سال های 1347 و 1357)، به عنوان مسئول کارگاه معماری واحد طراحی شرکت ذوب آهن ایران و پس از آن به مدت 9 سال (بین سال های 1358 و 1367) به عنوان سرپرست واحد طراحی شرکت خانه سازی ایران و سرپرست واحد طراحی اداره ی کل مسکن و شهرسازی استان اصفهان، به فعالیت مشغول بود. اما عمده شهرت و اعتبار میرمیران، به سال های بعد از 1367 و تأسیس شرکت مهندسین مشاور نقش جهان-پارس باز می گردد که با طراحی پروژه های متعدد معماری و شهرسازی در مقیاس ملی، جایگاه خود را به عنوان یکی از معماران مطرح در جامعه معماری ایران تثبیت کرد.

او چهار دهه فعالیت حرفه‌ای کرد. از میان آثار وی می توان به ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز، سفارت جمهوری اسلامی ایران در تایلند، ساختمان کنسولگری ایران در فرانکفورت، ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات ایران، ایستگاه مترو میرداماد در تهران، ساختمان مجموعه ورزشی رفسنجان، طرح ساختمان کتابخانه ملی ایران (اجرا نشده) ، طرح ساختمان فرهنگستان های جمهوری اسلامی ایران (اجرا نشده) و طرح ساختمان موزه ملی آب (اجرا نشده) و ... اشاره کرد. 

از سوابق آموزشی سیّدهادی میرمیران می توان به این موارد اشاره کرد: مدرس دانشگاه معماری علم و صنعت از سال 1370 تا 1376، مدرس دانشکده های معماری دانشگاه آزاد اسلامی تهران، شیراز و همدان از سال 1374 تا 1382. او به سال 1383 مفتخر به دریافت نشان درجه یک فرهنگ و هنر از ریاست جمهور وقت شد و در سال 1385 از طرف انجمن مفاخر معماری ایران نشان معماری ایران را دریافت نمود. وی در شامگاه ۲۹ فروردین ۱۳۸۵ پس از یک دوره ده ساله نبرد با بیماری سرطان، درگذشت.

سیّدهادی میرمیران از جمله معمارانی است که به ترکیب خاصی از معماری «سنتی ایرانی» و «امروزی» دست یافته بود. او با دیدگاهی خاص به معماری ایران می نگریست، و همین دیدگاه خاص، او را در بین معماران هم نسل خود برجسته ساخته بود. برای او معماری ایران دارای مشخصه های فراوانی بود. او در بیان شاخص ترین این مشخصه ها چنین می نویسد: 

شاخص ترین ویژگی معماری ایران، که آن را از آثار دیگر معماری جهان در تمامی سرزمینها و ادوار مشخص می کند، شفافیت آن است. این شفافیت از یک اصل مهم هستی شناسی یعنی حرکت همیشگی و تکامل هستی از یک کیفیت مادی به یک کیفیت روحی نشأت می گیرد و تجسم آن در تاریخ معماری ایران سیر دایمی و تکاملی کاهش ماده و افزایش فضاست. 

اصل دیگر معماری ایران تواضع بسیار بزرگوارانه این معماری است که عمدتاً به صورت یک حضور مطمئن افقی تجلی می کند .

اصل سومی که در معماری ایران لازم می دانم به آن اشاره کنم، شعف انگیز و شاد بودن این معماری است. شاد بودن معماری ایران از دیدگاه جهان بینی مثبت حاکم بر این سرزمین تراوش می کند و سبکی و شفافیت معماری ایران که به آن اشاره کردم نیز در همین راستاست. 

میرمیران در معماری خود در پی یافتن مفاهیم بنادین طراحی بود. این مفاهیم برای میرمیران ریشه در اصول و ایده های طراحی داشت که از سه سرچشمه ی اصلی تغذیه می شد: اول، یافتن مبانی استعاری به مثابه سکوی اول پرش طرح در مرحله ایده پردازی؛ دوم، تلاش برای دستیابی به بیانی تجریدی که نه با تناظری یک به یک، بلکه در جوهره ی کلی فرمال و فضایی خود، نسبتی با تاریخ معماری ایران برقرار کند؛ سوم، بیان فضایی صریح و روشن از طریق حجم های خالص. بنابراین در معماری میرمیران، گرایش به مفهوم سازی تجریدی و ذهن گرایی، گرایش به فرم و فضا در گذار از ماده به روح جایگاه خاصی دارد. بر همین اساس، در معماری میرمیران، ایده طرح، نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. 

مشخصه ی اصلی میرمیران، توانایی فوق العاده ی او در خلق فضاهای بدیع و مسحور کننده، و تأثیر قوی، آنی و به یادماندنی آثار او بر بیننده است. در آثار او عمدتاً معماری کیفیتی انتزاعی و در عین حال استعاری دارد. این بیان را می توان به صورت بدیع در پروژه ها و طرح های اجرایی او مشاهده کرد. میرمیران معماری گذشته ایران را بسیار خوب می شناسد. گرایش خاص او که ناشی از عشق و احترام به میراث ارزشمند معماری گذشته است، و تعهدی که از نظر او معماری امروز ایران در تداوم آنها به عهده دارد، از انگیزه های بسیار مؤثر در شکل گیری معماری او در بخشی از دوره ی فعالیت حرفه ای ده ساله ی اخیرش بوده است. برجسته ترین و مهم ترین اثر این دوره از فعالیت میرمیران، طرح مجموعه ی فرهنگستان های ایران است.


منبع: معماری معاصر ایران || archiplus.ir


 

دیدگاه ها
پدید آورنده

مخفی

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید. پسورد جدید به ایمیل شما ارسال می شود

بازگشت به بخش قبل

بستن
شروع بخش های دیگر آرچی پلاس ارتباط با ما