پروژه معماری : ساختمان کانون وکلای دادگستری

تصاویر و اطلاعات کاملی از پروژه ساختمان کانون وکلای دادگستری

پروژه ها

ساختمان کانون وکلای دادگستری

استان تهران، تهران، خیابان زاگرس، پلاک 3، کانون وکلای دادگستری مرکز، ایران

طرح و مدیر پروژه: سید هادی میرمیران


سرپرست فنی: حمید میرمیران


همکاران طراحی: هما ساسان، مژده حسن ولی


سرپرستان اجرایی: ناصر شهسواری، محمد توفیق، موسی رضایی شوشتری


نظارت: کامران شیخ حسنی، غلامحسین شریف زاده


نمای فلزی: مسعود عرب شاهی


سازه: جمال لاله پرور


تأسیسات: شرکت آبنواران


کانون وکلای دادگستری مرکزی در چهار طبقه روی همکف با دو زیرزمین، در زمینی مستطیل شکل شرقی-غربی در نزدیکی میدان آرژانتین طراحی شده است. این ساختمان که برای فعالیت های گوناگون وکلای عضو کانون در نظر گرفته شده دارای عملکرد های اداری، آموزشی انتظامی و حرفه ای است.


نماد بیرونی بنا که طرح مدرنی از ترازوی عدالت را یک بار در شکل دو وزنه بزرگ معلق و بار دیگر در سیمای شاهین بزرگ میان دو وزنه به نمایش میگذارد، در عین حال انعکاس بیرونی شناور بودن شناور بودن کل بنا در فضاست.  در واقع، کل فضاهای کار چهار طبقه، روی همکف دو بدنه عمودی معلق را تشکیل می دهند که شفافیت و نور از همه طرف، جز در محل اتصال آخرین طبقه به دیواره های جانبی، آنها را احاطه کرده است. 


احساس معلق بودن طبقات و احاطه همه جانبه فضا به محض ورود به طبقه همکف و رویت سطح زیرین طبقات آغاز می گردد و با کشیده شدن نگاه به آسمان، از درون شکاف بین دو بدنه (که هرچه بالاتر می رود بازتر می شود) تشدید می گردد، و با حضور در طبقات و عبور از راهروهای پیرامونی که به دیواره های جانبی نچسبیده اند تکمیل می شود. مشاهده مکرر شکاف بین کف و دیواره راهروها احساس شناور بودن در فضا را تداوم می بخشد.


علاوه بر خیال انگیز بودن دفاتر کار شناور در میان فضا، طراح توانسته است در یک زمین شرقی-غربی کشیده، ضمن اجتناب از نور مزاحم غرب، روشنایی لازم برای همه فضاها را درهمه طبقات تأمین کند. به همین دلیل کاربرد سطوح شفاف در نماهای خارجی و داخلی به هیچ وجه تصنعی نبوده، بلکه بازتاب صادقانه عملکرد ساختمان است.


کاربرد مس و برنج در پرداخت هنرمندانه سطح دو بدنه معلق، که نقش رقیب و تشدید کننده نسبت به فضای شفاف و خالی احاطه کننده را ایفا می کنند، باعث شده است که در عین حال مکمل نقش آفرینی سطوح شیشه ای در یک دورنمای شهری باشند. این پرداخت مس و برنج در داخل نیز ادامه یافته و کار تزیین سرسرای داخلی را به عهده می گیرد.


گرانیت مشکی کف طبقه ی همکف صفحه ای است که همه بازیهای نور و رنگ و نیز محور مرکزی کل فضا بر سطح سخت آن تعریف می شوند.


در ساختمان کانون وکلا باز هم شیوه میرمیران در کار کردن با خود فضا و پیکر بندی کلان آن در مقابله اساسی میان دو عنصر بنیادین شکل –پروخالی، سیاه و سفید، شب و روز، قائم و افقی- و گستزش تأثیرات شکلی این تقابل بنیادین در لایه های کارکردی را به وضوح می بینیم. شیوه ای که کاملا در جهت مقابل شیوه های ترکیبی است.

جزئیات پروژه
 • وضعیت پروژه اتمام یافته
 • شروع پروژه ۱۳۷۴ (1995)
 • پایان پروژه ۱۳۷۹ (2000)
 • نوع پروژه
 • دادگاه و اماکن حقوقی
 • ساختار اصلی بنایی
 • زیرساخت ۴۷۰۰ متر مربع
 • مساحت کل ۹۷۲
 • تعداد طبقات ۶
 • پیمانکار شرکت ساختمانی ماهدشت
 • کارفرما کانون وکلای دادگستری تهران
 • وب سایت کلیک کنید

مخفی

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید. پسورد جدید به ایمیل شما ارسال می شود

بازگشت به بخش قبل

بستن
شروع بخش های دیگر آرچی پلاس ارتباط با ما