پروژه معماری : Iranian ambassador's residence in Yerevan, Armenia

تصاویر و اطلاعات کاملی از پروژه Iranian ambassador's residence in Yerevan, Armenia

پروژه ها

Iranian ambassador's residence in Yerevan, Armenia

ساختمان اقامتگاه سفیر ایران در ایروان، ارمنستان ایروان، ارمنستان ۱۳۸۰

زمین اقامتگاه سفیر در بخش شمالی شهر ایروان بر روی زمین شیبداری قرار دارد که از طریق خیابانی به مرکز شهر وصل می شود و خط آهن تپه ای را که زمین روی آن قرار دارد، دور می زند. زمین اقامتگاه به شکل چهار ضلعی است که نسبت به محور شمالی-جنوبی چرخشی حدود 30 درجه دارد. زمین دارای شیب زیادی در جهت شمال به جنوب است که از ارتفاع آن به میزان 6 متر کاسته می شود. دسترسی اصلی زمین در ضلع شرقی آن قرار دارد. با توجه به جهت شیب زمین (شمالی-جنوبی) دید به سمت جنوب شهر است.

 

اقامتگاه سفیر در شهر ایروان از سه بخش اصلی یعنی منزل سفیر و خانواده ی او به عنوان قلمرو کاملاً خصوصی،بخش تشریفات و ملاقات ها و یک بخش خدمات پشتیبانی تشکیل شده است. شکل زمین که قطرهای آن در امتداد جهات جهات اصلی قرار دارند، باعث شده تا حجم اصلی بنا در امتداد قطرها و خطوط بیرونی آن به موازات اضلاع قرار گیرند و از هندسه زمین پیروی کنند. بنابراین خطوط ممتد داخلی یک حیاط مرکزی را به وجود آورده اند و خطوط مضرّس بیرونی با اضلاع زمین همخوانی دارند. بهترین جهت استقرار ساختمان برای استفاده از تابش نور آفتاب سرقی-غربی است، بنابراین خانه خصوصی سفیر که نور طبیعی بیشتری نیاز دارد در امتداد این قطر طراحی شده است. نمای اصلی و شفاف ساختمان به جنوب نگاه می کند که متناسب با شیب طبیعی زمین و بهترین جهت دید است. دسترسی اصلی از ضلع شرقی زمین تأمین می شود، بنابراین سلسه مراتب استقرار عناصر ساختمانی با تأثیرپذیری از دو عامل دسترسی و ایمنی عمومی به سمت شرق به غرب گسترش یافته است. 

 

معماری این بنا، در واکنش منطقی نسبت به معماری یادمانی سنگین و پرهیبت دوران سوسیالیستی ایروان، زبانی ساده و منعطف نسبت به محیط طبیعی و به دور از تزئینات و گرایش های تقلیدی را انتخاب کرده است. این معماری ضمن استفاده از خطوط مدرن در هندسه حیاط مرکزی و گدال باغچه به مفاهیمی چون رفع اشرافیت و تفکیک حریم عمومی از حریم خصوصی پایبند بوده است. 

 

ایده اولیه ی طرح از شکل کالبدی زمین تأثیر گرفته و با الزامات برنامه کالبدی اقامتگاه تلفیق شده است تا زبان معماری خاص آن در فرایندی انکشافی و تدریجی حاصل شود. در فضای میانی دو حجم خطی، حیاط مرکزی و صفه در تراز همکف شکل گرفته اند. منزل مسکونی سفیر در بالای قطر شرقی-غربی قرار دارد و بخش پذیرایی و ملاقات ها در امتداد شمالی-جنوبی بر آن عمود شده است. ساختمان دو طبقه طراحی شده که به دلیل شیب طبیعی زمین از سمت خیابان، یک طبقه به نظر می رسد. از چرخش ساختمان نسبت به اضلاع زمین در بخش شمالی، باغچه ای اختصاصی برای خانه سفیر شکل گرفته است. سطوح نما در بیرون، با حداقل بازشوها، نیمه شفاف و یکپارچه و در نماهای داخلی با بازشوهای سراسری کاملاً شفاف طراحی شده است تا از نور طبیعی و منظر حیاط و باغ های اطراف بیشترین بهره حاصل آید. 

جزئیات پروژه
  • وضعیت پروژه طرح پیشنهادی
  • سال طراحی ۱۳۸۰ (2001)
  • نوع پروژه
  • سفارتخانه ها
  • ساختار اصلی بنایی
  • مساحت کل ۲۹۶۸
  • تعداد طبقات ۲

مخفی

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید. پسورد جدید به ایمیل شما ارسال می شود

بازگشت به بخش قبل

بستن
شروع بخش های دیگر آرچی پلاس ارتباط با ما