پروژه معماری : مجموعه آتی سنتر

تصاویر و اطلاعات کاملی از پروژه مجموعه آتی سنتر

پروژه ها

مجموعه آتی سنتر

با همکاری گروه معماری کوپ هیمل بلاؤ [Coop Himmelb(l)au] شهرک غرب، تهران، استان تهران، ایران ۱۳۸۳

مجموعه آتی سنتر که به سال 1383، با همکاری گروه معماری کوپ هیمل بلاؤ طراحی شد، در اصل پروژه ای بود که به سال 1382، از سوی شرکت آتی ساز مطرح گردید. این طرح، یکی از پروژه های بزرگ معماری در کشور و نیز بزرگترین مجموعه اداری، مسکونی و تجاری در نوع خود در ایران است. برنامه فیزیکی پروژه شامل برج اداری، برج های مسکونی، هتل پنج ستاره، مرکز خرید، مراکز تفریحی و ساختمان خدمات و پشتیبانی است که جمع کل مساحت آن به 412000 مترمربع می رسد. این مسابقه، بین 7 مشاور معمار ایرانی-خارجی در خرداد ماه سال 1383 برگزار شد.

در طرح مشترک جودت و گروه معماری کوپ هیمل بلاؤ، مجموعه آتی سنتر از دو ساختمان افقی و سه ساختمان عمودی ترکیب شده است که پیرامون میدانی باز و عمومی گرد هم آمده اند. در توصیف اهداف و ایده های طراحی پروژه چنین آمده است:

مجموعه آتی سنتر، به مثابه ی مرکزی جدید برای شهرک قدس در نظر گرفته شده است، معماری، سازماندهی فضایی و برنامه چند کارکردی آن، شهری کوچک در دل خود، و در خدمت به این مجموعه جدید به وجود می آورد، که می توان به آن احساس نزدیکی و در آن زندگی کرد، یعنی مجموعه ای گسترده، با هدفی جدید برای فعالیت های شهری، با بازدید کنندگانی فهیم، و جاذب گردشگر در حد بالا، در دل کلانشهر تهران. شکل متمایز برج 200 متری بلند اداری-هتل آن، می تواند نمادی کاملا جدید و رویت پذیر برای این مجموعه و نشانه ای قوی برای شهر باشد و در هویت بخشیدن به خط آسمان کلانشهر تهران سهیم گردد. آتی سنتر مرکز همگانی شهری است، نه مکان خصوصی برای تجارت و تولید، مکان مندی آن به مثابه ی هم پوشانی فعالیت های همگانی و خصوصی در نظر گرفته شده است، نوعی لایه بندی عمودی وافقی، محیطی متراکم و پویا که از طریق معماری خود و پیوند با فضاهایی با ویژگی های متفاوت، باعث رشد ارتباطات، گفتمان های روشنفکرانه و تبادل اطلاعات می شود. آتی سنتر به دلیل مقیاس، تراکم و سازماندهی فضایی اش، آمیزه ای از جزیره ی شهری، به مثابه ی میدانی محلی، و برج آتی به مثابه ی عامل شناساننده از دور است. غرفه های شهری به مثابه هسته هایی برای جمعیت در نظر گرفته شده اند، محرک هایی برای رویداد های شهری که پیرامون آنها رخ می دهند. آتی سنتر، در 24 ساعت شبانه روز، مکانی برای زندگی کردن، کار، گردش و ارتباط خواهد بود. 

آنچه طرح را به عنوان یکی از طرح های موفق معرفی می کند، برخورد با عوامل شهری و ارتباط آن با عناصر معماری در یک ارتباط پیوسته با لایه های مختلف سیرکولاسیون شهری است. در نهایت، مجموعه آتی سنتر ، مجموعه ایی است که همه عوامل یاد شده را در یک مجموعه یادمانی که خود می تواند به عنوان نشان شهری منطقه قلمداد شود، به صورت زیبا و اکسپرسیونی جمع کرده است. 

جزئیات پروژه
  • وضعیت پروژه اتمام یافته
  • سال طراحی ۱۳۸۳ (2004)
  • نوع پروژه
  • برج ها / آسمان خراش ها
  • ساختمان های اداری
  • مراکز خرید
  • مراکز تفریح و سرگرمی
  • هتل / استراحتگاه ها
  • ساختار اصلی بنایی
  • کارفرما شرکت آتی ساز

مخفی

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید. پسورد جدید به ایمیل شما ارسال می شود

بازگشت به بخش قبل

بستن
شروع بخش های دیگر آرچی پلاس ارتباط با ما