پروژه معماری : ساختمان مرکزی صنعت نفت ایران

تصاویر و اطلاعات کاملی از پروژه ساختمان مرکزی صنعت نفت ایران

پروژه ها

ساختمان مرکزی صنعت نفت ایران

با همکاری حسین شیخ زین الدین تهران، استان تهران، ایران ۱۳۸۱

طرح ساختمان مرکزی صنعت نفت ایران در تهران به سال 1381 طی یک مسابقه بین المللی محدود با همکاری حسین شیخ زین الدین ارائه شد. زمین طرح، واقع در اراضی عباس آباد، هرچند در درون شهری آباد واقع است، اما ویژگی های منحصر به فرد و رمزآمیزی دارد که از توپوگرافی موضعی پنهان کننده ی زمین از منظر شهری و نزدیکی به رشته کوه البرز برخوردار است. زمین مورد نظر در مرکز یک منظومه پیشنهادی از ساختمان نهادهای عمومی، پارک ها و میدان ها قرار دارد. 

موقیعت استقرار زمین از جمله وجود مجموعه ای پیشنهادی از ساختمانهای عمومی، پارک ها و میادین  از عوامل مؤثر بر طرح بوده است: در بخش شمالی زمین، ساختمان بلند مرتبه استوانه ای شکلی استقرار یافته است که به خوبی به مثابه یک عنصر نمادین در کلیت شهر عمل می نماید، ساختمان شرکت ها به صورت چهار ساختمان به موازات یکدیگر در امتداد ضلع شرقی زمین استقرار یافته اند تا به دیگر ساختمان های مهم نزدیک باشند، ساختمان های کوتاه که فضاهای خدماتی کارکنان را شامل می شوند، در امتداد ضلع غربی قرار گرفته اند، و در انتهای جنوبی مجموعه، باغچه ها و آبنمای دور مسجد در انتهای سطوح پلکانی حیاط استقرار یافته اند. 

حجم های پیشنهادی کلانتری مدرن هستند و به نظر می رسد، عمده ی دغدغه های طراحی پروژه، جوابگویی به برنامه فیزیکی و چگونگی ساماندهی سایت و سیرکولایسن روابط احجام آن بوده است. کلانتری خود نیز به این موضوع پی برده، لذا با طراحی قوسی در درون سایت، در پی آشتی دادن احجام پروژه با مباحث و مفاهیم ایرانی است. او در توجیه طراحی چنین قوسی می نویسد: << ... یک قوس ایرانی به صورت آزاد و مستقل به عنوان دروازه ی ورودی به باغ پرجاذبه ای که مکان خاطره هاست، عمل می کند. منفرد بودن این سازه نقشی است از یادواره ای سترگ، در آن واحد آشنا و بیگانه، که دید ناظر می بایست آن را درک کند و این شی (سنت) را با مجموعه ی ساختمانی آشتی دهد. >>

جزئیات پروژه
  • وضعیت پروژه طرح پیشنهادی
  • سال طراحی ۱۳۸۱ (2002)
  • نوع پروژه
  • ساختمان های دولتی و سازمانی
  • ساختار اصلی بنایی

مخفی

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید. پسورد جدید به ایمیل شما ارسال می شود

بازگشت به بخش قبل

بستن
شروع بخش های دیگر آرچی پلاس ارتباط با ما