پروژه معماری : Embassy of Iran in Dushanbe, Tajikistan

تصاویر و اطلاعات کاملی از پروژه Embassy of Iran in Dushanbe, Tajikistan

پروژه ها

Embassy of Iran in Dushanbe, Tajikistan

سفارتخانه ایران در دوشنبه، تاجیکستان دوشنبه، تاجیکستان ۱۳۸۰

ساختمان های نمایندگی جمهوری اسلامی ایران (ساختمان سفارت، اقامتگاه سفیر و مدرسه) در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان به سال 1380 طراحی شد. 

مفهوم یک باغ ایرانی محصور، که از یک سو زیر سایه ی کوشکی قرار گرفته، مضمون اصلی این پروژه است. قرار دادن فضاهای خالی بزرگ درون کوشک، آن را به حجمی سبک و شفاف تبدیل کرده که به باغ اجازه ی رخنه به درون را می دهد. به جای تیپولوژی سنتی چهار ایوانی، طرح ساختمان بر اساس نظم سه ایوانی همراه با برداشت جدیدی از شکل پنجره ها و در گاهی ها (ارسی ها) ریخته شده است. در مرکز کوشک حوضخانه ای قرار گرفته که آب از آنجا تا انتهای باغ جاری می شود. اقامتگاه سفیر شکل سنتی خانه های ایرانی را دارد که در آن همه فضاها از راه صحن مرکزی به هم متصل می شوند.

مدرسه شکل وارونه ی طرح باغ سنتی ایرانی را ارائه می دهد، چرا که اینجا ساختمان، کمابیش تمامی زمین را در برمی گیرد و حیاط گرداگرد آن قرار گرفته که بی شک نتیجه کوچکی زمین و برنامه فشرده ی آن است. پله های عریض، که یادآور پلکان Tripylon در تخت جمشیداند، به حیاط مدرسه ختم می شوند.   

الگوی ابدی معماری ایرانی در اینجا به کار گرفته شده و در قالب معماری مدرن جهانی تبلور یافته اند. این ساختمان ها با معماری شهر دو شنبه در هم نخواهند آمیخت، چرا که بناهایی منحصر به فرد و برجسته اند. 

(به نقل از فریار جواهریان)

جزئیات پروژه
  • وضعیت پروژه اتمام یافته
  • سال طراحی ۱۳۸۰ (2001)
  • نوع پروژه
  • سفارتخانه ها
  • مدارس / موسسات
  • ساختار اصلی بنایی

مخفی

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید. پسورد جدید به ایمیل شما ارسال می شود

بازگشت به بخش قبل

بستن
شروع بخش های دیگر آرچی پلاس ارتباط با ما